Free Call 073 23 36 567
Close
Двадцятий день книжкового науково-популярного адвенту

Один з типів науково-популярних книжок – біографії і автобіографії вчених. В добре написаних книжках такого типу зазвичай добре пояснюють, що саме таке видатне зробила людина, що їй дали Нобелівську премію чи вивчають в школі. Звісно, на додачу до опису епохи і всього іншого, за що люблять біографічні книжки.
Це – гарна книжка.

Фізик Джіно Сегре написав біографічну книжку “Звичайні генії. Як два диваки проклали шляхи сучасної науки” про двох фізиків, двох звичайних геніїв та диваків Георгія Гамова та Макса Дельбрюка. Обидва працювали на межі дисциплін. Один – Гамов – став космологом, працював над теорією Великого вибуху, був засновником теорії “теплого Всесвіту”, досліджував виникнення хімічних елементів, еволюцію зірок та процеси, що можуть проходити всередині зірок. Натомість Макс Дельбрюк зацікавився біологією на рівні ядерних реакцій, зробив відкриття, що стосуються механізму реплікації та генетичної структури вірусів, навіть отримав за це Нобелівську премію. Обидва працювали тоді, коли ці області ще не були мейнстрімом. Більш того, це вони зробили космологію та молекулярну біологію.

Щоб пояснити, що робили Макс та Георгій, потрібно було розповісти про історію досліджень в атомній фізиці (саме в цей час вона зароджувалась), але неможливо розповісти про атомну фізику, не розповівши про Бора, Фермі, Телера, Майтнер, Гана, Чандрасекара, Беле, Дірака, Гайзенберга, Паулі, Ландау та інших, чиї прізвища чули навіть ті, хто не цікавиться фізикою. Про них теж написано досить багато.

Дивно розуміти, що на початку досліджень, описаних у книзі, не знали про нейтрон, про те, яка частина клітини передає інформацію нащадкам і в якому саме вигляді, про те, з чого складаються зорі і про те, що Всесвіт почався з Великого вибуху, про те, що ядра можуть розпадатися з виділенням енергії. Всього того, що є зараз навіть в енциклопедіях для дошколят. Це все було не очевидно, треба було робити безліч припущень, вигадувати нові інструменти та нові досліди.

Вони це зробили. А ми тепер можемо дізнатися, як саме.

Знижка – geniuses.

 

Мені сподобалося знаходити доповіді авторів книжок. Ця TEDx від Джіно Сегре – про теоретичну фізику і про те, як цікавість та бажання знати більше призвели до відкриття деяких революційних наукових та математичних теорій. Без субтитрів (англійські автоматичні досить непогані)

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *