Free Call 073 23 36 567
Close
Спека

Перше, що потрібно сказати про спеку – люди можуть адаптуватись до змін природних умов.

Інакше вихідці з Африки ніколи не прогулювалися би засніженими містами, а суворі норвежці не змогли б жити десь у Австралії. Пристосування до спекотного літа після холодного літа займає час. Дні, у деяких випадках – тижні. Зараз вже мали б пристосуватись.
Кондиціонери, виставлені на 18 градусів при 38 на вулиці, зовсім не допомагають пристосуванню, але збільшують продажі ліків від кашлю, хворого горла, голови, нежиті та мазі проти болю у спині.

Друге – у нас є вбудований механізм терморегуляції.

Потіння, розширення судин (червона шкіра обличчя – це воно, якщо не сонячний опік), дихання з роззявленим ротом, бажання пити багато води, сидіти у притінку і нічого не робити (коли ми щось робимо фізично, виділяється тепло, яке потрібно кудись подіти – наприклад, ще більше попотіти) або залізти у воду і не вилазити.
Тому корисно не заважати організму. І пам’ятати про елементарну фізику. Одягати одяг з натуральних тканин або спеціальний, який допомагає ефективно відводити піт від тіла (питайте в туристичних магазинах). Згадуємо фізику – краще світлий, і додатково враховуємо, що світлий одяг пропускає більше ультрафіолету, який шкідливий у великій кількості. Не потрібно також обмазувати себе всюди дезодорантом, який заважає потінню. Потрібно багато пити и не забувати про те, що з потом виводяться потрібні організму солі. Але краще забути про прохолодне пиво, напої з кофеїном (так, кава та чай не бажані, я сама була здивована, але якщо вам дійсно погано від спеки – може, варто спробувати на кілька днів відмовитися від них?). Алкоголь та кофеїн заважають природним механізмам, і їх прохають уникати всі американські протоколи поведінки у спеку.
Вода ззовні допомагає охолодити тіло, якщо вона холодніша 35 градусів. Ефективніше ванна чи море прохолодної води, але душа достатньо (фізика – більша площа поверхні контакту краще передано тепло, як з комп’ютером, який перегрівається, бо в нього радіатор погано притулений до процесора). У водоймах не забувайте, що при відсутності тіні там є додаткова проблема – ультрафіолетове та сонячне лучисте випромінювання.
Фізичними вправами (і роботою) краще займатися зранку, ввечері, вночі або в кондиціонованих помешканнях. Тому що –

Третє – від спеки вмирають.

Наприклад, коли фізично працюють на вулиці вдень або в малих приміщеннях. У групі ризику люди з сердцево-судинними хворобами та малі дітей, у яких недостатньо розвинута терморегуляція (як всі пишуть). Хоча на мій погляд, річ в першу чергу в розмірах. Якщо розглянути дві ідеальні сферичні дитини 3 та 12 років, з однаково гарною терморегуляцією, першою перегріється (пропечеться, якщо вам так легше уявити) трирічна дитина, тому що вона маленька. Навіть запасів поту в неї менше, ніж у 12річної.

У маленьких дітей є окремі ризики померти в спеку, пов’язані в тим, що дітей залишають у замкнутих машинах. Забувають, залишають на 10 хвилин (тільки до магазину добігти), щоб не будити дитину, щоб погралась на телефоні та не заважала працювати, тобто не спеціально, в тому, що не подумали. Машина – це замкнутий металевий контейнер. Він швидко і сильно нагрівається. При 21 градусі назовні, всередині машини, яка стоїть під сонцем, може бути до 49 градусів, а 21° – це навіть не спека. Діти дійсно помирають в замкнених машинах. В Америці і Ізраїлі такі данні збирають, оприлюднюють і намагаються протидіяти, у нас – не збирають, але це не значить,що у нас все добре.
Тварини, замкнені всередині машин, також помирають – в них ще гірше з терморегуляцією.

Не залишайте дітей, тварин або родичів поважного віку у замкнутих машинах навіть на 5 хвилин!
Будь ласка.

Оскільки потіння – основний засіб охолодження, для того, щоб воно працювало, потрібна знижена вологість. Англійською я знайшла термін Wet-buble temperature температура вологого термометра. Якщо термометр намочити і фіксувати його температуру, поки він буде висихати, ми побачимо, що вона нижча, ніж у приміщенні, бо при випаровуванні молекули води забрали якусь частину теплової енергії термометра (потіння працює так само). Якщо такий термометр покаже 35 градусів – ваше тіло не зможе охолоджуватися й наступить теплова смерть вашого особистого Всесвіту. Щоб таке створити, потрібна висока температура та висока вологість повітря. Тобто бабуся у невеличкій квартирі на верхньому поверсі з сонячної сторони, яка завісила вікна вологими простирадлами та помила підлогу так, що аж хлюпає, ризикує. Додаткові п’ять вентиляторів не допоможуть. Тепер в мене є, що сказати мамі :)

Четверте – найчутливіша до підвищення температури частина людини – мозок.

Тому коли від спеки паморочиться, краще залізти під душ з головою та не соромитися позіхати [2] (зевать російською). А ще саме мозок робить так, щоб при невеличкому підвищенні температури (не до 35 у тіні, а якісь невеликі +27) ті, хто не любить спеку, починали страждати наперед. Цим можна керувати. Наприклад, запевнити себе, що спека – це добре, людина до неї адаптується і взагалі наш вид еволюціонував у саванах Африки, де було тепліше, ніж у українських степах зараз.
Ми створені для спеки :)

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *