Free Call 073 23 36 567
Close
Мікроби всередині нас

Цього, 2018, року вийшло з друку дві книжки про життя, яке весь час є поруч з нами, але ми його майже не бачимо. Про мікробів.

Вони живуть поруч з нами. В них дуже погана репутація, бо мікроби відповідальні за дуже велику кількість хвороб і смертей. Тому ці дві книжки дивують і декому руйнують уявлення – є мікроби, з якими ми можемо спокійно жити разом, а є такі, без яких ми не зможемо існувати, які живуть всередині нас, допомагають нам  засвоювати корисні речовини, охороняють нас від інших мікробів, не таких добропорядних сусідів.

Роб Найт у своїй книзі головним чином зосередився на мікробіомі – тій сукупності мікроорганізмів, які живуть всередині нас та на нашій шкірі, разом з нами. Їх клітин більше, ніж наших. Їх ДНК різноманітніший. Без них ми будемо більше хворіти, ніж з ними, коли їм недобре. Більш того, є данні, що вони можуть в свою чергу впливати на нас – наш смак до певних страв, запах, депресії…

 

 

Джессіка Сакс розповідає не тільки про добрих мікробів, хоч про них також. Серед мікробів є й погані. які змушують нас хворіти. Дяка плісені, в нас є антибіотики. За допомогою яких ми створили монстрів, з якими не можемо впоратись – еволюція у дії.

Книжка починається з опису трагічної історії хлопця-спортсмена Рікі Ланнетті, чиє життя припинилось через золотистий стафілокок. Книжка присвячена йому.

Далі є історія того, як людство дійшло до мікробної теорії і почало мити руки. Є історії окремих вчених і деяких видів бактерій. Є детальний опис теорії появи алергій, яка мені дуже подобається – бо ми дуже чисті, організму немає з чим боротись, і він починає атакувати себе сам. Потім про співіснування, альтернативи антибіотикам і таке інше. Книжка втричі більша за “Прислухайтеся до свого організму”, тому інформації тут більше, і майже все розповідається через історії життя різних людей, і вчених, і пацієнтів.

Ще про мікробіом можна прочитати в книжках “Внутрішня історія. Кишечник” та “Зовнішня історія. Шкіра“, які зосереджені, відповідно, на мікробах, які живуть у кишечнику та на шкірі.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *