Free Call 073 23 36 567
Close
Нобелівська премія з медицини та фізіології 2018

Цьогорічну премію дадуть за методи боротьби з раком.

Два лауреати, Джеймс П. Еллісон (James P. Allison) і Тасуку Гондзьо (Tasuku Honjo) розробили два різні методи лікування раку за допомогою імунної відповіді самого організму.

Якщо дуже спрощено і дуже приблизно, то рак – це клітини, які вирішили розмножуватись не так, як буде добре для організму, а я їм подобається, тобто робити багато клітин, ще більше клітин,псувати коітини навколо, щоб вони теж робили багато клітин! Як наслідок, виникає пухлина і низка інших проблем, бо клітини припиняють виконувати свої функції в доречній організму кількості.
Звичний спосіб боротьби з раком – вирізати пухлину, вбити ракові клітини, якщо їх неможливо так просто вирізати або вони хитрі і розповсюдились так, що всі не виріжеш. Вбивати ракові клітини намагаються за допомогою радіоактивного випромінювання, хіміотерапії та інших засобів, які намагаються вбити весь організм, а лікарі сподіваються, що рак помре раніше, ніж людина. Тому боротьба з раком дуже неприємна, і багато вчених шукають методи, які можуть вбивають тільки ракові клітини, не дуже заважаючи здоровим клітинам хворого.

В нас є велика складна система, яку називають імунітетом. Імунітет захищає нас від “не своїх” клітин – вірусів, бактерій, отруйних речовин, “неправильних” клітин… “Неправильні клітини” – старі, заражені вірусами, з мутаціями і ракові у тому числі. У науково-популярних книжках люблять писати, що ракові клітини виникають постійно, але у невеликій кількості, і імунітет дає з цим раду, поки організм молодий, здоровий, а клітин з мутаціями не дуже багато. На додаток пухлинні клітини намагаються обдурити імунітет – прикидаються кимось іншим, корисними клітинами. Тобто взагалі організм має засоби боротьби, тільки треба їх вивчити і навчити спрацьовувати тоді, коли щось пішло не так.

Серед всього імунітету є особливі т-клітини. Вони мають частину, яка, умовно кажучи, мацає молекули навколо в пошуках особливих, які є на поверхні бактерій чи клітин, за які чіпляється і щось з цим всім робить, наприклад, вбиває. Або стоїть поруч і нічого не робить, як трапляється з деякими хитрими раковими клітинами, які дають потриматись за підставні молекули.
Я знов все дуже сильно спрощую.

Джеймс П. Еллісон (James P. Allison) і Тасуку Гондзьо (Tasuku Honjo) знайшли дві особливі молекули. Доктор Еллісон – CTLA-4, яка сповільнює до відсутності реакцію т-клітини, і анті-CTLA-4, яка пришвидшує реакцію на клітини пухлини і діє на рецептор, який так і називається – прискорювач т-клітин. Доктор Гондзьо винайшов PD-1 і анті-PD-1, який призводить до смерті клітини, поруч з ним намалювали гальмівну педаль. яку PD-1 “натискає”, сповільнюючи  т-клітини, а анті-PD-1 дає діяти на повну.

Хочу підкреслити, що те, за що дають Нобелівські премії, вже деякий час успішно використовується, імунна терапія теж. Це не панацея від раку, не всі типи раку реагують на анті-PD-1 та анті-CTLA-4, але відкриття цих механізмів дає можливості для лікування інших захворювань, наприклад, автоімунних.

Портрети лауреатів

Додатково про це можна почитати на сайті Нобелівської премії , The Nature (там є статті лауреатів і додаткова інформація про імунотерапію) чи просто і популярно у цій статті українською (інші – англійською, вибачте)

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *