Free Call 066 23 36 567
Close
Огляд книжок про статеве виховання

Коли, як не напередодні 14 лютого, говорити про секс? Найскладніше і найнеобхідніше це робити з дітьми. Останнім часом було видано кілька книжок, що можуть допомогти в такій нелегкій справі. Оскільки в дітей різного віку і статі різні проблеми і питання, книжки пишуть для певного віку.

Для хлопчиків 5-8 років, що цікавляться світом і своїм тілом, є книжка видавництва Моя книжкова полиця “Я і він“. Книжка у формі розповідей про бешкетного хлопчика Макса. Деякі витівки можуть не сподобатись консервативним батькам та вихователям, наприклад, конкурс на те, хто зможе вцілити в унітаз з більшої відстані (що дало автору можливість розповісти про різноманіття форм і розмірів пенісів).

В книзі є все, що потрібно знати хлопчику про гігієну, роботу організму з виведення сечі, інтимні зони і доторки, базові знання про те, звідки беруться діти, які можуть бути проблеми з пенісом і яєчками, що згодом буде статеве дозрівання, коли все складно, і достатня кількість слів про всі ті органи, які є, але батькам часто складно все назвати.

Для тих, хто стоїть на порозі підліткового віку, тобто років 8-12, є книжки іспанської лікарки-педіатра Моніки Пейткс, окремо для хлопчиків і для дівчаток, “Бруно дорослішає” і “Мія дорослішає“. Це скоріше послідовні історії, ніж енциклопедії. Мія з книжки про дівчаток – старша сестра Бруно, так що книжки сюжетно пов’язані.

Тут діти ходять до лікаря-педіатра, який все пояснює, відповідає на всі запитання і поступово готує дитину до того, що відбудеться впродовж кожного року дорослішання. Підкреслюється, що у всіх все стається в свій час. В книзі для дівчаток розповідають про місячні, в книзі про хлопчиків – про ерекцію і полюцію. В обох – трішки про гормони, зовсім трішки про перепади настрою та здорове харчування. В кінці книжки є 10 правил для здорового розвитку.

Це найцнотливіші книжки огляду. Клітор не намальований, про секс чи контрацепцію жодного слова.

Ще дві парні книжки – “Як я дорослішаю”, посібник для дівчат і посібник для хлопців. Ці книжки ґрунтуються на відповідях на актуальні запитання, без персонажів і більше схожі на енциклопедії.

Тут більше уваги приділяється психології підлітків, питанням самооцінки і тим, що можна з цим усім робити. Є про гігієну, гормони, індивідуальний розвиток кожного і несхожість, особистий простір, про прищі, волосся на тілі, навіть трішки про секс, вагітність і підліткові зміни у протилежної статі. У книзі для дівчат більш детально розглянуті питання, пов’язані з розвитком дівчат – зростання грудей, місячні, у книзі про хлопців, відповідно, – про зміну голосу, ерекцію, вологі сни, гоління і великі ступні. Про здорове харчування і спорт теж є. В кінці книжки є корисні посилання.

В цій книзі клітор у дівчинки є, відповіді достатньо чесні і відверті, але про контрацепцію один короткий абзац, в якому не згадують конкретні засоби, навіть презервативи. Тому з одного боку, книжку можна порадити для 10-15 років, оскільки розглянуто багато актуальних запитань, з іншого – все одно доведеться розмовляти з дитиною про секс і контрацепцію.

Читати заборонено! (Майже) таємний посібник” – книжка одночасно для хлопців і дівчат у формі таємного щоденн’ика друзів, хлопчика Пауля і дівчинки Пії (вони пишуть різним “почерком”) і іноді вклейок слів когось розумнішого.

Починається щоденник зі знайденого на дитячому майданчику рожевого незайманого презерватива. Розслідування, що це таке, переростає на розмови про статеве дозрівання, дослідження себе, змін в своєму сприйняті всього навкруги чи обговорення актуальних проблем навколо, наприклад, вагітності няні.

Текст художній (крім наукових вклейок), дозволяє побачити, що психологічні проблеми дорослішання є і у хлопців, і у дівчат. Десь вони подібні, десь дуже відрізняються. Багато тем розкривається через однокласників і однокласниць, сусідів, батьків, братів і сестер чи няню, тому вони сприймаються як частина світу, а не окремо виділені теми, як в підручнику.

Книжка відверта і чесна. З раптовим розумінням, що всі батьки займалися сексом, з описом самозадоволення (не порнографічно, а скоріше зі здивуванням про те, що може тіло).

Окремо хочу написати про вклейки, бо на них була більшість пояснень термінів і певних особливостей, які далеко не всі батьки можуть сформулювати словами. Мене особливо вразило пояснення про те, чому мама заборонила Пії йти гуляти в шортах і лосинах, як Пія ходила роками до того моменту.

Частина вкладок від української гінекологині Наталії Лелюх.

В цій книзі підписані всі органи з синонімами, є розповіді про секс, про контрацепцію і статеві захворювання, про зміни настрою, про гомосексуальність, про роль жінки і чоловіка, про обмеженість стереотипів, про прищі, виділення, здорове відношення до самозадоволення, інтимність кохання, підліткові складнощі взаємин з батьками і ще багато з того, про що можна поговорити у зв’язку з дорослішанням.

Бути мною” – книжка більшою мірою про дорослішання, ніж про фізіологічні зміни. Жіноче дорослішання. Головна героїня Руса міркує про своє тіло, жіночість, ставлення чоловіків до жінок, місячні, соціальний вплив, невинність і таке інше. І малює комікс про відношення до жінок у суспільстві. Більше питань, ніж відповідей – як у живих підлітків. Погоджують з рекомендованим Видавництвом віком 12+ і думаю, що хлопцям теж варто читати цю книжку.

На мій погляд, поміркувати разом з Русою про все це не менш важливо, ніж знати про свою фізіологію.

Заборонений плід” мені здається дуже схожим на комікс, який би намалювала доросла Руса з попередньої книжки. Це вже доросла книжка, культурологічне дослідження у формі коміксу (у якому тексту все одно більше, ніж картинок) про зміни у відношенні до жінок історично і у різних культурах. Із забобонами щодо сексу, сексуальності, вагітності, влади, задоволення і насильства. З жартами і кумедними картинками.

Підліткам читати можна. Особливо таким, які не люблять заборони і задають багато запитань про традиції і авторитети.

Наступні дві книжки для дорослих жінок. “Приховане диво” – книжка, яка виросла з блогу двох норвезьких студенток-медиків про жіночі статеві органи, секс, менструацію, контрацепцію і міфи, з цим всім пов’язані. “Відверта розмова про жіноче здоров’я” – книжка київської гінекологині Наталії Лелюх про здоров’я, мікрофлору і специфіку місцевих докторів (у тому числі те, за якими ознаками можна обрати гарного лікаря).

Це необхідний мінімум знань дорослої жінки, щоб розуміти, як все працює і куди бігти, коли не працює. Дуже допомагають, якщо потім треба щось пояснювати дітям.

PS Існує ще книжка “малечі про інтимні речі” Вона в цей огляд не потрапила, бо я не встигла її прочитати.

PPS Серіал на картинці гарний і актуальний, дуже раджу

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *