Free Call 066 23 36 567
Close
Вісімнадцятий день книжкового науково-популярного адвенту. Людина розумна

Відверто кажучи, я нехтую гуманітарними науково-популярними книжками і тими, які можна віднести до експериментальної психології. Вони є, їх багато, але зрозуміти, які дійсно наукові, а які тільки прикидаються, досить складно. (Я буду з ними розбиратися й писати про них в новому році).
Не технічні науково-популярні книжки буде представляти ця – “Людина розумна. Історія людства від минулого до майбутнього”.

Ювал Ной Харарі – ізраїльський історик, доктор наук, як науковець цікавиться історією війн різних епох. Надихався книжкою Джарета Даймонда “Зброя, мікроби, сталь“.

Книжка “Людина розумна” проходить по всій історії, починаючи від великого вибуху (проте все до появи Homo sapiens вмістилося в три невеличкі абзаци, всі інші сторінки присвячені людству). Ювал вважає, що чотири прориви чи революції вплинули на те, ким ми є зараз – когнітивна, сільськогосподарська, об’єднання людства та наукова революція. По розділу книжки на кожну революцію.

Когнітивна – про те, як ми почали думати, як і чому еволюціонували саме так (наскільки про це можна сказати щось напевно), як жили поруч з іншими видами людей і чому залишилися на самоті (спойлер – мі їх вбили). Найдавніша історія.
Сільськогосподарська революція – перехід до землеробства та скотарства, ще – про нашу унікальну можливість вигадувати та вірити в ці вигадки потім, наприклад, в релігії, в справедливість, в гроші, в права людини… Десь тут вигадали письменність та бюрократію. Про ієрархії, гендер, апартеїд теж розповідають тут.
Об’єднання людства – імперії, великі релігії, гроші та інші глобальні ідеї.
Наукова революція – найбільший розділ. Дуже широко. Багато всього, і більшу частину фактів ви, скоріше за все, знаєте. Фокус в їх компонуванні та висновках. Наприкінці розділу є натяк, що історії людей розумних скоро наступить кінець. Тому що ми будемо еволюціонувати далі. Про це значно більше написано в новій книзі Ювала Харарі “Homo Deus: Коротка історія завтрашнього дня”, яка вийшла в 2015 році. Продовжуємо чекати українською.

знижка – homosap.

На додачу TED розповідь Ювала Харарі про те, що пояснює домінування людства. Є українські субтитри.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *