Видавництвом Старого Лева готується книжка з серії «Дітячі освітні книжки» «Цікава хімія. Життєпис речовин»; за місяць її очікують у книгарнях, а ми вже зараз розповімо трошечки «інсайду».
Природничі і прикладні науки повинні пояснюватися прикладами з повсякденного життя, аби дитина краще їх опанувала. Та й багато кому з дорослих не завадить хоча б переглянути цю книжку, може тоді ми менше будемо чути безглуздя про «хімію», наприклад у їжі та одязі. Книга починається насправді з початку: не зі створення Світу, а з більш зрозумілої повсякденної речі – приготування їжі! Навіть печерна людина знала, як за допомогою хімічних процесів покращити смак своєї страви, тож нам теж не завадить. Далі читачі узнають про опанування заліза і… так ще 100 с гаком сторінок. Авторка Юлія Смаль не збирається на цьому зупинятися і планує продовжувати популяризацію хімії, відкривая для нас світ атомів, молекул, речовин та наукову магію їхніх перетворень.
Невдовзі ще й автори ілюстрацій «Життєписа» Андрій та Діана Нечаєвські на власній сторінці у соцмережах поділилися картинками, які, що на мене, заохочують побачити цю книжку наживо більше, ніж офіціальний анонс видавництва. Створені художниками персонажі мають їх автобіографічні риси, ця маленька деталь додає чарівності і робить героїв малюнків ще живішими та цікавими друзями читачеві.
Що ще нас очікує на сторінках «Цікавої хімії»? Наприклад, Домашня лабораторія: по шагові «алхімічні рецепти» з малюнками та науковим поясненням до кожного. Дуже прості досліди, які може самостійно провести навіть дитина, а результати їх здатні здивувати дорослих, бо, зізнайтесь, чи багато ви пам’ятаєте зі шкільної програми? Немає проблем, їдемо до власної кухні та за допомогою доступних речовин познаємо мир реакцій, вибухів, кольорів.
А ще нам обіцяють смішні та цікаві історії. Тож, готуємося читати, навчатися та дізнаватися. Поки що в мене є єдине зауваження до видавця: на книжці на зовсім коректно вказано вік цільової аудиторії, бо усі мої друзі у френд-стрічці фейсбука хочуть її собі, не дивлячись на обмеження ;)
А покі, аби не нудьгувати, читаємо вже видані науково-популярні книжки ;)
Add Comment