Free Call 073 23 36 567
Close
Слухати українською: подкасти

Щоб правильно вимовляти слова будь-якої мови, їх треба чути. Безперечно, треба тренуватись вимовляти, але це мало допомагає, якщо немає внутрішнього детектора “звучить звично”

Слухати можна відео, радіо, подкасти…

Після того, як я написала про ті літературні подкасти, які я регулярно слухаю, вирішила пошукати, що ще є. Тепер мій список підписок такий великий, що кілька місяців можна слухати цілодобово. Все інше, що можна слухати, буде пізніше.

Що таке подкасти

Подкасти – аудіозапис чи радіо, яке вигадали хіпстери :) Буває у вигляді розмов, лекцій чи майже радіопостановок, часто ще й з відео на ютюбі, але дивитись для розуміння не обов’язково, тому можна слухати подкаст і мити посуд, прогулюватись, займатись спортом, ігнорувати навколишній світ (оберіть потрібне). Є люди, яким підходить такий формат, є ті, кому ні. Якщо не йде – не примушуйте себе, шукайте далі. Але спробувати варто.

Подкаст – англійське за походженням слово (від iPod + broadcast, трансляція), не треба намагатись перекладати як підкаст.

Тем, на які роблять подкасти, дуже багато. Я зібрала кілька подкастів про книжки, щоб поєднати слухання з вибором книжок.

Назва – посилання. Якщо не було простого зручного сайту, посилання на podcast.google, але за назвою, скоріше за все, можна знайти на вашій улюбленій подкаст-платформі.

Літературні подкасти

Наразі без назви подкаст Анастасії Євдокимової і Богдани Неборак про книжки, українських письменників, культуру і події останнього року, бо цей подкаст створювався вже під час повномасштабної війни.

Книгосховище – теж проєкт, що почався під час війни щоб допомогти знайти книжку, яка допоможе читати знову. Олена Гусейнова запрошує гостей, що знаються на якійсь темі, і просить їх порадити три книжки. Теми дуже різні – від фентезі до історичних книжок і репортажів, від Сковороди до того, які українські книжки краще розкриють Україну для фінів.

Взяла і прочитала – ще один подкаст Богдани Неборак, ще “довоєнний” – останній випуск був у березні 2021 року. Він теж про культуру і літературу, але мені більше запам’ятався як розповіді про переважно українську літературу переважно 20 століття.

Перефарбований Лис – проєкт Валентини Мержиєвської і Марії Діденко. Якщо попередні подкасти від людей, глибоко занурених в літературу, зі складними літературними поняттями, то Валентина і Марія вчились на інше. Валентина засновала школу і глибоко зацікавилась освітою з різних боків, а Марія – психологиня. Тому вони не говорять про літературу високої полиці, а перечитують список шкільної української літератури і обговорюють в першу чергу своє сприйняття. Хоч назва і шкільність літератури наводять на думку, що подкаст для учнів школи, це все ж доросле, не канонічне, не хрестоматійне сприйняття, цікаве в першу чергу дорослим. Але дітям теж корисно.

Шева, Леся і Франко подкаст про українських класиків, яких перечитали Дарина Романська і Андрій Богданович – цілком дорослі люди – і вирішили, що це круто і цікаво настільки, що треба розповісти іншим. Ведучі не літературознавці, а журналістка і фактчекер.

Дитяча література для дорослих – подкаст Олесі Тимошенко про дитячу літературу, (пере)прочитану дорослими. Є трішки інформації про авторів, і маю сказати, що ці біографії сприймаються інакше, коли близько знаєш, що таке тривога, постріли і окупація.

Лабораторія нонфікшн – подкаст видавництва Лабораторія, присвячений розмовам на теми тих книжок, які видає видавництво. Тобто в дійсності там менше про книжки, а більше про теми, наприклад, дослідження раку, каву, Черчіля, клімат і так далі.

Правила гри – подкаст Данила Судина. Починався він як пояснення того, як працює суспільство, і кожен аспект спирався на якусь визначну нонфікшн книжку (серед розглянутих Говард Беккер «Аутсайдери», Ганна Арендт «Банальність зла», Джордж Рітцер «Макдональдизація»). Після лютого 22 року тема змінилась з книжкової на те, які правила гри і соціо-психологічні аспекти задіяні у нашому сприйнятті реальності і в російському, чому вони різні і що з цим робити.

Акустика Тіней подкаст Іванни Шкромиди про світову літературу. Один з старіших, тому я дуже здивувалась, що в ньому всього 19 випусків (19 вийшов сьогодні), не сезонів. Кожен випуск присвячений окремому письменнику чи письменниці. Ці випуски абсолютно точно потребують довгого дослідження, аналізу, збору коментарів різних експертів, вибору влучної музики і так далі, тому можна пробачити нетипову для подкастів частоту виходу нових випусків.

Neolit 2.0. Сучасна класика у випусках довжиною в 10 хвилин розповідають про світові сучасні бестселери. Можна зацікавитись і прочитати – багато акцентів на деталях дуже надихають, але можна лише послухати і справляти враження начитаної людини.

Районна бібліотека ім. Клариси Ліспектор – авторський подкаст Марини Гекторівни про контраверсійні книжки, написані письменницями. У вигляді розповіді бібліотекарки. Зі спойлерами. Бо як інакше пояснити, чому ця книжка контраверсійна?

Три сторінки на день – подкаст Христини Дрогомирецької про свіжі прочитані нею книжки українською мовою. Короткі, на 8-10 хвилини, випуски.

Read and Drink Club – чотири дівчини п’ють алкоголь і обговорюють книжки. Спочатку була світова класика, з лютого 22 – українська класика.

Станція 451 – подкаст Олександра Михеда і трішки Павла Михеда. Перший сезон про світову сучасну літературу, другий – про українську, переважно класичну, але й трішки сучасну.

Найважливіші книжки XX століття платний подкаст Євгенія Стасіневича для абук, але є й на гугул і епл подкастах. Там теж платний. Євгеній Стасіневич – молодий і завзятий український літературознавець, який знає літературу і розповідає про неї дуже цікаво. Можна знайти лекції на ютюбі і впевнитися. От, наприклад, про утопії і антиутопії.

Правда і кривда – подкаст Іри і Гелі про книжки, літературу і розкриття тем через книжки. Другий сезон називається “(ні)коли знову” і розповідає про воєнну літературу минулого і цього століття. Дуже цікавий погляд і подача інформації.

Війна і книга – подкаст про книжки цієї війни від Сергія Левчука. З музикою, розмовами і зачитуванням уривків.

Кохання з другого погляду – український письменник Мирослав Лаюк в коротких, по 15 хвилин, випусках розповідає про конкретні визначні твори світової літератури.

Український культ. Є великий цикл подкастів Kult: Podcast (посилання на SoundCloud, бо там подкасти зручно розкладені за темами). Український культ – дочірній, окремий, про українську культуру. В ньому не тільки про письменників.

А книга краще про книжки, за якими знято фільми. По парі книжка-фільм за раз. Подкаст охоплює не все різноманіття, бо наговорили поки що всього 10 випусків.

Українська література – подкаст, за допомогою якого можна підготуватись до ЗНО. Якщо раптом треба чи мучить ностальгія за уроками літератури.

Аудіокнижки як подкаст

Формат подкастів дозволяє робити аудіокнижки. Але прошу не бігти зразу читати улюблену книжку під запис, а дізнатись спочатку про авторські права. Бо читати книжку в голос дитині чи друзям можна, а записувати це і викладати – ні, поки ви не запевнились, що не порушуєте авторських прав.

30 найкращих українських оповідань – прочитані сучасними діячами культури оповідання сучасних письменників.

Наша класика – класичні радіопостановки класичних книжок від Суспільного радіо.

Вісім – аудіосеріал на тексти Ірини Карпи.

Вона прочитала… Журнал Седра записав цикли “Вона прочитала жахіття“, “Вона прочитала Різдво” і на сьогодні є перший випуск “Вона прочитала кохання”. Дуже гарно прочитані не дуже типові оповідання (наприклад, в різдвяному циклі є розповідь Террі Пратчетта “Дуже вагома причина повірити у Санта Клауса”).

Ранкова доза не зовсім аудіокнижки, бо спочатку трішки розмов, а потім зачитують шматочок хвилин на 20.

Суспільне Казки сучасні казки, які прочитали сучасні письменники, музиканти і так далі. На сайті є картинки і розмальовки.

Дітям від дітей – начитані українськими дітьми розповіді сучасних авторів для дітей.

Про особистості

Репресовані – подкаст від Izone.media про репресованих українських письменників. Гарно, цікаво, більше схоже на радіопостановку, ніж на розмову. Шкода, що всього два випуски – про Чубая та про Курбаса.

Це зробила вона: серія подкастів про видатних українок – подкаст за книжками видавництва Видавництво “Це зробила вона” і “Це теж зробила вона”.

Непам’ятники – подкаст про видатних жінок української культури, переважно письменниць.

Дефіляда – подкаст про псевдодокументальні історії про українських письменників і письменниць. Із зачитуваннями частин творів, обговоренням і навіть матюками. Перший сезон крокує Києвом, другий – Харковом. Окремо варто слухати, бо цей подкаст створюють молоді люди, про яких, думаю, ми потім будемо багато чути і читати.

Лем каже – подкаст від Izone.media з трьох епізодів про Лема і його твори. З цитатами з творів.

Пошткаст імені Лесі Українки – три випуски, які через листування Лесі Українки розкривають її характер, особисте життя, творчість і все таке.

Привіт.Леся короткі, 2-3 хвилини, розповіді сучасних українських діячів культури про Лесю Українку і те, як їх особисті історії пов’язані з Лесею.

Окремо напишу назви подкастів, які створені як інтерв’ю з живими сучасними українськими письменниками: Слова невинні – розмови Вікторії Лавриненко з мастодонтами української літератури рівня Мар’яни Савки та Куркова, Літературні балачки “До всіх своЇх” – розмови фестивалю Ї з укрсуч письменниками, Почуй Голос Іншого – письменник Мартин Якуб спілкується з тими, з ким йому цікаво (не тільки з мастодонтами), Вони написали історію – розмови тих, хто написав 30 найкращих українських оповідань, з Жаданом.

Інше різне в подкастах

Шукати подкасти на інші теми можна у вашій улюбленій подкастовій платформі (podcasts.google.com, podcasts.apple.com, spotify, soundcloud, абук – список не повний). Можна на podcasts.nv.ua – збірник українських подкастів, зі зручним розподілом на теми. Можна на сайтах видавців подкастів: РадіоПоділ, Vertigo (зверніть на них увагу, якщо любите кіно, серіали, комікси, відеоігри…), Cуспільне, TheUkrainians, The Village, Українська Правда… Але пам’ятайте, що досить велика кількість подкастів авторські, без крупної загальної компанії.

Звісно, можна і варто питати друзів про їх улюблені подкасти.

Як орієнтир і показник широти тем можу порадити оці:

Давай займемось текстом – подкаст від “Давай займемось текстом”. Трішки про мову, багато про людей.

Про наукові подкасти я напишу потім, коли дослухаю всі-всі-всі, а до того раджу звернути увагу на Буде тобі наука – подкаст від Куншту, Довколоботаніка – цікаво і весело про рослини від Олексія Коваленка, Дно науки – не дуже тверезі, дуже науково упереджені розмови Ольги Малюти, Сергія Гончарова і тих, кого вони запрошують в гості.

Технічний – Проєкт Інтелект – про розвиток комп’ютерних технологій, а останній сезон – про те, які крути наші ІТшники і те, що вони роблять. Якщо ви не дуже в темі того, що таке біткоїн і хто такі кіборги, ведучі багато і зрозуміло пояснюють. І книжки в кінці радять.

Психологічні – Головний подкаст – більш науковий, Простими словами – більше довгі балачки, ніж чітке наукове пояснення; в довоєнних випусках один з ведучих говорить російською, тому можна починати не з самого початку.

Історичні – Локальна історія – дуже багато про історію України, Музика з історіями – розповіді Яросліва Грицака про музику і історію, але останній сезон – більше про війну і історію.

Культурні – Культурний трибунал – про те, що в нас вкрала рф у дуже цікавому поданні, Життя в серванті – про ті радянські атрибути, яких так багато в нашому житті, і про те, як їх позбутися.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *