Free Call 073 23 36 567
Close
Вчити українську

Мене запитали, які українські книжки можна почитати, щоб спростити перехід на українську. Це не просте питання, тому я вирішила спочатку зібрати те, де можна дізнаватись нове і цікаве про мову, покращувати її, робити яскравішою і виразнішою.

Книжки

Щоб згадати те, що вчили (чи не вчили) в школі, але в текстах, які школу не нагадують зовсім, можна використовувати книжки Ольги Дубчак “Чути українською” і “Бачити українською”:

Ще є “Перемагати українською” на сайті видавництва. “Перемагати” трішки менше про особливості мови, ніж “Бачити” чи “Чути”, але там є жива переможна українська.

Це дійсно книжки про мову, навіть з правилами. Тому якщо ви вважаєте, що неправильно використовуєте якісь слова, не так вимовляєте, не так пишете – читайте. Якщо хочете приклад живої, але грамотної української – теж читайте. Але пам’ятайте, що сучасна українська мова то не цнотлива дівчинка у вишиванці зі старих фото, а дівчина в джинсах, з бокалом ігристого вина (українського виробника, наприклад, ArtWinery) і заразним дзвінким сміхом.

Якщо хочеться чогось, що може зробити мову виразною, але в простому форматі інфографіки (мемів, але інфографіка звучить більш вишукано), зверніть увагу на ці книжки:

Олександр Авраменко один з тих, хто має право казати учням, як правильно писати, і офіційно дозволив писати росію з маленької літери. Книжки “100 експрес-уроків” значно веселіші і цікавіші за тести ЗНО. “Українська легко” – один з результатів роботи проєкту Мова – ДНК нації, з отакими лепетунами:

Дуже корисно читати не тільки про свою мову, а й про інші. Тоді стає зрозуміло, що мови різні, з різними особливостями і труднощами, різною історією, яка дуже сильно пов’язана з історією людей, які цією мовою розмовляють.

“Мови нам на користь” розповідають про різні мови і особливості їх використання, “Лінгвістика на карті світу” трішки більше прив’язана до географії і історії (часто досить неочікуваними частинами), але компенсує це гумором.

Проєкти

Про мову можуть бути не тільки книжки, а ще, наприклад, телеграм-канали та ігри.

На сайті Мова – ДНК нації є перевірка орфографії, вправи, блог, мультфільм, інстаграм, фб і навіть старомодна ємейл розсилка. Гра є на App Store, для андроїда немає.

Давай займемось текстом виріс з блогу Наталі Місюк. Зараз є фб, телеграм-канал, лінкедІн, подкаст тут і тут, з відео – тут, гра (на епл теж є). Наталя не тільки пише про мову, а також збирає регіональні слова і вислови, професійний жаргон, робить мапи, наприклад, назв драників в різних регіонах України. Але на картинці буде про вєлікі:

Ютюб канали

Ютюб каналів про мову для дорослих, особливо якщо вчити мову не з нуля, виявилось небагато. Я обрала 5, які мені здались найкращими. Можливо, серед каналів, присвячених ЗНО з української, є ті, що цікаві за межами школи, але після десятого невдалого поспіль я припинила перевіряти.

@ideyaolexandrivna , Ідея Олександрівна – мила дівчина, яка завзято розповідає про українську мову.

@maksymprudeus Макс Пруденс на мій погляд дещо популістський, щоб дивитись регулярно або потоком, але іноді можна

Амбасадорка української КУЛІКОВА Ольга більше орієнтує канал на старшокласників, які готуються до ЗНО, але не так, наче це єдина можливість використання мови

Мовний тренер Ірина Савченко розповідає не про українську, а про стратегію вивчення мов загалом. Для української теж дуже корисно

@SolovyineShow – розважальне шоу, але про українську, з людиною, яка пояснює правила вживання мови. Зовсім не мій стиль, але, можливо, ваш.

І ще кілька окремих роликів про українську мову:

Відео з корисними, на мій погляд, порадами, записане в 2020році

Локальна історія – гарний історичний канал. Вважайте тізером допису про те, що можна корисно дивитись і слухати українською.

Підбірка каналів не тільки про мову ще буде, і Твоя підпільна гуманітарка, на мій погляд, більше, ніж просто про мову. Хоча про мову там багато.

Ігри/Додатки

Є багато ігор про слова, і це досить корисно для вивчення. Але я не бачу принципової різниці в тому, яку використовувати, тому можна вільно гуглити. Кілька назв (які ще й посилання) як точки відліку: Словко або Кобза (Google Play або App Store), АнтиСуржик: Вчи українську (кросворди), Гра в слова Українською (складати слова з літер). На AppStore є Літералі і Гра слів.

Є багато додатків для вивчення мови, хоча більшість пропонують вивчення мови з нуля, а не шліфування і згадування вже наявного. Теж можна обирати на свій смак: Duolingo (Google Pay й App Store), Lengo (Google Play й App Store), Mondly , або додаток з українським корінням Переходь на українську. З трішки більшою ігровою динамікою, але все одно ближче до сидіти вчити, ніж весело грати, Р.І.Д (Google Pay і App Store).

Більше грати, ніж вчити, можна з додатком від Мова – ДНК нації, який називається Mova, але є тільки для iPad. Laika — українська лайка, нажаль, теж є тільки для пристроїв Apple (ще ніколи я не була так близька до того, щоб захотіти айфон :))) ).

Давай займемось текстом (Android та iOS) найбільш схожий саме на гру. В безкоштовній версії є три гри: словотіндер (визначати, чи відповідає слово зображенню, і свапати), плутанка (обрати зображення, що відповідає слову), пісняр (підібрати пропущене слово чи фразу з пісні. Для тих, хто молодець, за виконаний рівень буде посилання на плейлист). За гроші можна купити курс “Це Львів, шановний”. В цього додатка є лише один мінус – він новий, тому рівнів небагато, вистачає лише на два-три дні прокрастинації.

Телеграм-канали

Про Мову і Давай займемось текстом я вже згадувала.

Ще є:

Correctarium – граматичні пояснення про те, як писати. Багато тексту, написано розумно.

Бот Баба Катря допомагає з наголосами.

Українська мова – квізи з наголосом чи написанням. просто, швидко, корисно, без пояснень.

Мовний трибунал – меми (традиційні меми, часто з відео) з правилами, багато наголосів.

Словниковий запас – от саме словниковий запас. Слово з поясненням.

Грамота UA – слова, типові помилки, наголоси, пояснення філологічною мовою.

М = Моя Мовонька – багато про правильно-неправильно, іноді з поясненнями (але зазвичай зрозуміло без пояснень)

Українська мова – квізи і пояснення.

Мова Чудова – квізи, словник, пояснення.

Instagram

Частина вищезгаданих проєктів теж має інстаграм, тому обирайте зручну платформу і оточуйте себе українським контентом про мову.

project_r.i.d – інстаграм того самого Р.І.Д., в якого ще гра є. В інстаграмі цікаві діалектизми, трішки правил, посилання, на, наприклад,  Мовний посібник для сфери обслуговування, безоплатний (шукайте в шапці)

_nagolos_ – слово з наголосом. Гарний дизайн, немає зайвого.

mova_umova – картинки і підписи. Але давно не оновлювали.

ukrmova.online – короткі пояснення до картинок, іноді рекомендації

ukr__slovo – українські слова з коротким поясненням. Частіше незвичні слова. Ви знали, що є слово фосо?

hibahyba.project – проєкт ХібаХиба з авторською інфографікою. Нажаль, не оновлювався з минулого лютого.

ukrainization.podcast – подкаст в інстаграмі.

yuliia.moroz.editor – особливості і складності з поясненням в слайдах текстом, відповідно, для тих, кому текст подобається більше аудіо, відео і картинок

mova_chudova – короткі пояснення

julie_ukrainian – Інстаграм з поки що сімома постами, але з короткими поясненнями.

Маю поставити посилання на сторінку офіційно рекомендованих державою онлайн-ресурсів вивчення української, бо вона існує. Там є навчальні курси і розмовні клуби, про які я не писала.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *