Здається, це перша науково-популярна дитяча українська книжка останнього часу. Справді наукова, написана науковцем, без історії, в яку загорнуті наукові факти та наукове бачення світу, і не енциклопедія (цікаві історії та енциклопедії – це не погано, просто інші жанри).
Це книга про Сонце. Про найближчу до нас зірку (та інші зірки), про її будову, дослідження, значення для людей, загрози, які вона несе, та можливість життя, яке вона дає. Повна назва книжки “Наша життєдайна зірка – Сонце. Книжка фактів для дітей та юнацтва”, але це не сухі факти, а цікаві історії, що читаються легко та приємно.
Ціла книжка про Сонце, без формул (бо є розповсюджене твердження, що кожна формула, крім Е=mc² на обкладинці, зменшує кількість продаж у два рази), з великою кількістю гарних світлин:
Уявляється, розповідаючи про Сонце можна легко пояснити відстані у космосі, циклічність життя зорі, всю Сонячну систему, термоядерні реакції, чому і як утворюється полярне сяйво, корпускулярність світу й хвильову природу кольорів, як експериментально побачити, як біле світло може бути таким блакитним, як небо і такім червоним, як небо при заході Сонця і навіть чому тим, хто на Землі і не мріє про космічні подорожі, важливо вивчати Сонце із Космосу. Звісно все це спрощено для дітей, без довгих слів, нудних теорій, страхітливих формул (“брехня для дітей“, як це назвали Джек Коен і Ян Стюварт, і це зовсім інше, хоч і цікаве, питання).
Але це не значить, що дорослий (окрім фізиків, які займаються цією та близькими проблемами) не дізнається чогось нового. Я, наприклад, до цієї книжки ніколи не думала по те, як скоро після утворення фотон виходить за межі Сонця (понад 200 000 років) чи про те, що на інших планетах з атмосферою може бути полярне сяйво. І навіть не підозрювала, що у Норвегії так багато і давно вивчають Сонце. Там навіть є Space Camp, у якому щоліта 25 юнаків 17-19 років планують дослідження, роблять інструменти, слухають лекції відомих вчених Норвегії, Європи й космічних агенцій, а потім запускають свою дослідну ракету. Треба розповісти дітям, це гарний стимул вчити англійську вже зараз.
Пол Брекке – норвезький науковець, що вивчає фізику Сонця за данними з ракет, космічних кораблів та супутників, тобто як воно виглядає з космосу. Був керівником норвезької групи в проекті SOHO. Популяризує науку та космічні дослідження.
Add Comment