Free Call 073 23 36 567
Close
Відомі популяризатори науки. Стівен Гокінг

Сьогодні, 8 січня, Стівен Гокінг святкує свій 76 день народження. Вітаємо його та всіх нас з цією подією. Можна вважати, що це юліанське Гокіндество – на відміну від григоріанського Newtonmas на день народження Ньютона, 25 грудня.

Ім’я: Сті́вен Ві́льям Го́кінг (англ. Stephen William Hawking).
Українською правильно Гокінг, чому так – треба питати українських філологів-фонетистів.

Дата народження: 8 січня 1942 р., Оксфорд, Англія.

Alma mater та місця роботи: Університет Оксфорду (University of Oxford (BA)), Кембриджський Університет (University of Cambridge (PhD))

Наукові надбання: фізик-теоретик, космолог. Займається квантовою гравітацією, розробляє теореми гравітаційної сингулярності в рамках загальної теорії відносності та теоретично передбачив, що чорні діри випромінюють (випромінювання Хокінга). Хокінг був першим, хто виклав теорію квантовой космології, союз загальної теорії відносності та квантової механіки. Енергійний прихильник теорії багатьох світів (інтерпретація Еверетта квантової механіки).

Спрощено про наукові надбання: любить чорні діри, Великий вибух, зв’язувати квантову механіку й теорію відносності, вірить, що існує багато всесвітів з іншими законами фізики.

Популяризує: Чорні діри, великий вибух, теорію гравітації, космос і його утворення, математику, раціональне мислення, атеїзм.

Якщо ви потрапили в чорну діру, не здавайтеся. Вихід є.

Види діяльності: пише науково-популярні книжки, в тому числі дитячі, читає лекції, працює над науково-популярними фільмами як сценарист, лектор та живе втілення геніального вченого.

Я — архетип генія-інваліда, чи, краще сказати, генія з обмеженими фізичними можливостями, щоб бути політично коректним. Принаймні, я очевидно маю обмежені фізичні можливості. А от чи геній я — це питання сумнівне.

Особлива прикмета: їздить в колісному візку, розмовляє комп’ютерним голосом, бо хворий на бічний аміотрофічний склероз.
Любить науково-фантастичні книжки і фільми, стриптиз, парі на наукові теми.
Часто присутній в проявах сучасної культури – голос в записі пісні Keep Talking (або Talkin’ Hawkin) разом з Pink Floyd, в серіалі “Теорія великого вибуху”, мультсеріалі Сімпсони і тому подібному.

Деякі люди вважають, що такі речі, як любов, радість та красота дуже відрізняються від науки і не можуть бути описані в наукових термінах, але я думаю, що зараз їх можна пояснити з допомогою теорії еволюції.

На честь Стівена Гокінга Лондонська королівська спільнота зробила “Медаль Стівена Хокінга за наукову комунікацію”, яка щорічно з 2015 р. присуджується діячам науки та мистецтва за розповсюдження наукових знань і вручається на міжнароному фестивалі науки і мистецтв «Starmus» (нагородження відбулося двічі).
На честь вченого названо астероїд головного поясу 7672 Гокінг, відкритий 24 жовтня 1995 року.

 

Сайт: hawking.org.uk, сторінка фейсбуку stephenhawking

Відомі зображення:

[slide-anything id=”8663″]

Книжки:

12 різних, з них 5 у співавторстві. Українською видана одна, Найкоротша історія часу, написана в співавторстві з Леонардом Млодіновим (скорочена і спрощена Коротка історія часу).

[slide-anything id=”8636″]

Мені сказали, що кожна поміщена у книзі формула зменшить удвічі кількість покупців. Тоді я вирішив взагалі обходитись без формул. Щоправда, наприкінці я таки написав одне рівняння — знамените рівняння Ейнштейна E=mc².

Дитячі книжки:

Серія з 5 книжок про хлопця Джорджа та його подругу Енні, які подорожують космосом та досліджують його. Вставки в книзі енциклопедичні, з сучасними фотографіями. Книжки написані в співавторстві з донькою Люсі Гокінг, перша – ще й з Кристофом Гальфаром. Українською видані 3, четверта має бути в цьому році (правда ж українські обкладинки кращі?)

[slide-anything id=”8641″]

Я лише дитина, яка ніколи не виросте. Я все ще задаю питання “Як?” і “Чому?”. Іноді я знаходжу відповіді.

 

Відео TED:

Є багато інших відео зі Стівеном Гокінгом і кілька науково-популярних фільмів:

Науково-популярні фільми:

Фільми про Гокінга:

 

Відомі цитати:

Погано злитися, якщо ви на чомусь застрягли. Я в таких ситуаціях продовжую думати над проблемою, але працюю над чимось іншим. Іноді я чекаю роки, доки не побачу вихід. У випадку втрати інформації та чорних дір це тривало 29 років.


Я лише дитина, яка ніколи не виросте. Я все ще задаю питання “Як?” і “Чому?”. Іноді я знаходжу відповіді.


Я вже 49 років прожив з перспективою ранньої смерті. Я не боюся смерті, але я не поспішаю померти. Є мене є дуже багато того, що я хочу зробити спочатку.


Деякі люди вважають, що такі речі, як любов, радість та красота дуже відрізняються від науки і не можуть бути описані в наукових термінах, але я думаю, що зараз їх можна пояснити з допомогою теорії еволюції.


Спробуйте зрозуміти, що ви бачите та уявити, що змушує Всесвіт існувати. Будьте допитливими, і не важливо, наскільки складним може здаватися життя, завжди є щось, що ви можете зробити, і досягти успіху. Це причина, з якої ви не можете просто здатися.


Ми просто розвинена порода мавп на маленькій планеті дуже середньої зірки. Але ми можемо зрозуміти Всесвіт. Це робить нас чимось особливим.


Якщо ви потрапили в чорну діру, не здавайтеся. Вихід є.


Людська раса така немічна, якщо порівнювати з Всесвітом, що бути інвалідом — не така вже й важлива річ з точки зору космосу.


Переконаний, моя інвалідність має відношення до того, чому я широковідомий. Людей зачаровує контраст між дуже обмеженими фізичними можливостями та широченною природою Всесвіту, з якою я маю справу.


Я — архетип генія-інваліда, чи, краще сказати, генія з обмеженими фізичними можливостями, щоб бути політично коректним. Принаймні, я очевидно маю обмежені фізичні можливості. А от чи геній я — це питання сумнівне.


Я вважаю, що ми досягли точки неповернення. Наша Земля стає для нас занадто мала. Населення світу дуже активно зростає. Ми на порозі самознищення


Мені сказали, що кожна поміщена у книзі формула зменшить удвічі кількість покупців. Тоді я вирішив взагалі обходитись без формул. Щоправда, наприкінці я таки написав одне рівняння — знамените рівняння Ейнштейна E=mc².

Нагороди, медалі і премії:

Я нарахувала 32, але, здається, їх більше. Визначні:

З 1974 року є членом Лондонського королівського товариства (був одним з самих молодих членів товариства), впродовж 30 років працював на посаді Лукасівського професора математики в Кембриджському університеті, як Ісаак Ньютон колись.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *