Щоб зігріти оселю, треба джерело тепла і якась ізоляція приміщення від холодного сумного оточення.
Джерела тепла
Звичне джерело тепла – батарея центрального опалення. У тому числі тепла водяна підлога і газові двуконторні котли. В деяких випадках можуть бути недоступні через відключення електрики чи водопостачання. Бо для прокачування води треба насос, а електричні насоси менші, простіші і хто ж думав три роки тому про ракетні удари по інфраструктурі. Дуже нормально було не думати про це, але зараз треба щось вигадувати.
Електроопалення, тобто електрична тепла підлога, електричні панелі, масляні електрорадіатори, кондиціонери, тепловентилятори, інфрачервоні лампи, електроковдри. Спочатку я писала про ефективний обігрів електрикою, щоб було тепло і не було перенавантаження, але все це не буде працювати при відключенні електрики.
Каміни, пічки, буржуйки і все інше, що працює за рахунок тепла від горіння. Все, де є відкритий вогонь, потребує гарної вентиляції. Тобто перед зимою треба обов’язково перевірити і прочистити димоходи, а ставити буржуйку до квартири треба дуже-дуже обачно і краще не ставити зовсім через пожежну небезпеку і можливість надихатись чадним газом. Додатково треба достатній запас дров. Достатній — це великий, а не та пачечка, яку можна купити в супермаркеті і красиво розкласти для декоративних фотографій. Але живий вогонь зігріває фізично і психологічно, що теж достатній бонус.
Глобальні системи зігріву, які потребують сильного переобладнання будівель. Головний мінус — це довго і дорого, тому пізно і багатьом не доступно. Теплий будинок, коли холодне повітря з вулиці відправляється до тих шарів землі, де може зігрітись (3-5-10 метрів глибини), а потім до будинку. Сонячні колектори збирають сонячне випромінювання, акумулюють його і віддають. Великі промислові використовують переважно в сонячних північних місцевостях — Італії, Іспанії, Австралії, Ірані, Алжирі, Мексиці. В Україні теж успішно використовують, тому це гарний варіант, якщо є можливість.
Додаткові неочевидні джерела тепла.
Людина теж джерело тепла. Люди можуть зігріти кімнату — «надихати». Для найкращого ефекту треба використовувати і конвенційне тепло, і випромінення, тобто ізолювати кімнату, щоб випромінення залишалось всередині.
Нагрів сонцем. В сонячні дні сонце, яке світить у вікна, може нагріти кімнату на додаткові кілька градусів. Для цього треба південне велике незатінене вікно, чисте скло, відсутність штор. Зважайте на те, що нагріватись буде оте щось, на що світить сонце, а не повітря безпосередньо, тому темні стіни, підлога, диван, стіл та інше кращі за білі.
Свічкові радіатори. Якщо над свічкою поставити конструкцію з кількох горщиків, тепло горіння нагріє горщики, які будуть віддавати тепло повільніше і більше гріти повітря навколо, ніж просто свічка. При відключенні електрики все одно буде потреба в романтичному освітленні, тому одну зі свічок можна зробити нагрівачем.
Інші накопителі тепла. Речовини з великою теплоємністю будуть вистигати повільно, тому можна поставити кілька попередньо нагрітих накопителів і використовувати їх тепло. Накопителями можуть бути ємності з водою (велика каструля окропу буде досить непогано гріти, поки вистигає — головне накрити кришкою; пластикова пляшка, наповнена гарячою водою, старомодна гумова грілка), цеглина, камінь, антикварна чавунна праска, мішок з піском. Головне — це має бути великий предмет, який легко нагріти і який буде повільно віддавати тепло.
Автономні біохімічні нагрівачі. Тобто живі теплокровні істоти. Котики, песики, теплі люди, корови… У біохімічних обігрівачів зазвичай є своє уявлення про теплі місцини, але тепла муркітлива грілка дуже допомагає зігрітись і розслабитись, тому використовуйте всіх теплих істот навколо.
Теплоізоляція
Все це буде гарно працювати тільки у випадку гарної теплоізоляції. Знов таки, утеплювати будинок може бути не дуже вчасно зараз, але утеплення будинків працює. Бажано не забувати, що будинок може втрачати тепло не тільки через стіни, а також через дах та підлогу.
Цупкі штори можуть знизити втрати тепла через вікно, але зазвичай правильно встановлених сучасних склопакетів достатньо. Перевірте, чи щільно закривається вікно, бо є два режими: літній, коли вікно притискається не дуже щільно, але його легко закривати й відкривати, і зимовий режим, коли вікно притискається сильніше. Перевірте, що всі ізоляційні гумки цілі і працюють. Не зайве подивитись на те, чи гарно ізольовані відкоси. Якщо відкоси все ще не закриті, як це часто буває в режимі повільного ремонту, саме час це зробити. Гарні монтажери зазвичай показують, як зробити це все і ще трішки, але можна пошукати окремих майстрів з обслуговування.
На дверях варто замінити ущільнювачі, в деяких випадках поставити ще одні двері. Передбанник — гарна штука, ціль якої була приблизно така сама, як у шлюзу на космічному кораблі, тільки з вирівнюванням температури. Тому він не завжди буде працювати, як задумано, але може бути дуже корисним, якщо двері виходять на вулицю.
Якщо є можливість, подивіться через теплокамеру на будинок тоді, коли різниця температур між ззовні та зсередини буде градусів 20 чи більше. Гарно утеплений будинок не буде відрізнятись від оточення. Там, де показує тепленьке, можна утеплювати. Крім скляних і металевих частин, про які треба читати інструкцію тепловізора, бо пристрій може не дуже вміти відрізняти відображення.
Ще трішки корисної фізики
Чим менше приміщення, тем легше його зігріти. Не обов’язково всім сидіти у найбільшій кімнаті. В екстремальних умовах можна поставити намет в кімнаті чи натягнути полог над ліжком, але обов’язково затягнути всередину обігрівач. Наприклад, вас із грілкою. В коридорі теж можна облаштувати тепле гніздечко, бо коридор невеликий і зазвичай ізольований від холодних зовнішніх стін.
Тепле повітря піднімається вгору, тому двоярусні ліжка і ліжка-горища (чи як їх правильно називають) вам у допомогу. Але зважайте на те, що чадний газ теж підіймається догори, тому треба бути ще обережнішими з вогнем.
Можна грітися в тій кімнаті, в якій все одно є щось тепле, наприклад, увімкнена духовка (нам треба більше пирогів!). Не в кожній кухні зручно сидіти вчотирьох, але може бути що кухня — найкращий варіант для одного робочого місця.
Волога
Людина випаровує приблизно 2 літри води на добу. Навіть якщо не два, а один, все одно є ще чай, кава, їжа, відкриті каструлі, ванна, котики, песики, рослини, інші люди. Вся ця волога буде знаходитись у повітрі, періодично конденсуватись і додатково охолоджувати. Дуже некомфортно жити у прохолодному вологому приміщенні.
Деякі історичні матеріали, наприклад, глина, всотують в себе цю зайву вологу і випаровують з сухішого боку стіни. Їм все одно, де сухіший бік, тому в дощ волога опиняється в кімнаті. Але при цьому проблеми зайвої вологи вирішуються якось самі. Дерев’яні рами, особливо з великими щілинами, теж гарно відводять зайву вологу. Але сучасні матеріали, особливо якщо їх не досить грамотно використовують, ізолюють вологе повітря зсередини і ззовні, через що повітря в кімнаті стає все вологішим, і дітись йому немає куди. Якщо на вікнах немає жалюзі і штори розкриті, а на вікні конденсується волога, у вас є зайва волога в кімнаті. Знизу вікно скоріше за все запотіє сильніше, бо тепле повітря, що збирається нагорі, може утримати в собі більше вологи до точки конденсації.
Можна купити осушувач повітря. Електричні працюють гарно, але потребують електрики. Є невеликі хімічні, для яких треба періодично купляти таблетки, але вони не потребують живлення, тільки періодично виливати накоплену рідину і ставити нові таблетки.
Можна провітрювати. Це гарно працює, коли на вулиці повітря сухіше. Додатково провітрювання дозволяє прибрати чадний газ від свічок та те СО2, яке надихали живі істоти, тому періодично провітрювати потрібно, хоч це й забере частину тепла.
Є пристрій для провітрювання, який називається рекуператором. Він вміє зберігати тепло всередині кімнати і одночасно провітрювати, але потребує електрики. Дуже раджу, якщо у вас підвищена вологість і гарантована електрика.
Зберегти своє тепло
Звісно, дуже добре тримати своє тепло навколо себе в холодній оселі. Тобто одягатись тепло і затишно, кутатись в ковдри і все таке.
Для екстремальних умов спальник краще ковдри, бо не піддуває. Для тих, хто під час сну рухається мало, підійде варіант, коли кінці ковдри засовують під матрац. Якщо ви багато рухаєтесь під час сну, можете просто зшити ковдру в кокон типу спальника.
Часто мерзнуть частини тіла, віддалені від тулубу: голова, руки, ноги. Одягати шапочку чи рукавички — нормально, бо головне — бути в теплі. Рукавички можуть бути без пальців, тоді зручно робити дрібну роботу, наприклад, набирати текст в телефоні. На ноги можна одягнути шкарпетки, капці і все таке. Я десь побачила варіант, який мені сподобався — пухові шкарпетки. Для сну чи довгого читання можна замінити на мішечок, зроблений зі старого пуховика — чи не старого — застібнути молнію і вигорнути рукавами і капюшоном до середини, буде тепло і м’яко.
Місце для роботи
Якщо вам треба працювати сидячи, виникає додаткова проблема – ви не рухаєтесь і тому мерзнете. Відповідно, треба періодично рухатись — це тепло, корисно для здоров’я і для стимуляції розумової діяльності.
Можна згадати досвід японців з жаровнями під столом. Накрити стіл ковдрою чи ковдрами до підлоги, поставити всередину обігрівач, грілку, корпус комп’ютера чи свічковий радіатор.
Ну і котами обкластися, звісно.
Головне пам’ятати, що гарячий чай дозволить згенерувати більше тепла, ніж алкоголь.
Add Comment