Free Call 066 23 36 567
Close
Фактологія

Повна назва книжки Ганса Рослінга- “Фактологія. 10 хибних уявлень про світ, і чому все набагато краще, ніж ми думаємо”, і вона дійсно про те, що все набагато краще, ніж ми думаємо.

По-перше, у нас застарілі уявлення про розподіл країн західні і ті, що розвиваються. Китай вже один з лідерів промисловості й торгівлі, активно розвиває науку, але ми чомусь вважаємо його “країною, що розвивається”, як досі написано в шкільних підручниках.

Ганс Рослінг пропонує розглядати 4 щабелі, які залежать від доходу. Перша – до 2$ на день, друга – до 8$, третя – до 32$, четверта – більше 32$. Перехід на більший щабель значно покращує умови життя, тому додатковий долар на першій щабелі важить набагато більше, ніж на четвертій. Більшість людства зараз живе на 2-3, але ви, скоріше за все, на 4, бо читаєте відгук на книжку, щоб визначити, чи треба її купляти :)

Щаблі не закріплені за певною країною, тобто люди зі схожим доходом живуть на схожому рівні незалежно від країни. Програмісти в Індії, Нігерії та Швеції живуть майже однаково, хоч і з різним видом з вікна, в яке не встигають дивитися.

По-друге, кількість населення зростає, але не експоненціально, тобто нам не загрожує мальтузіанська катастрофа, бо освічені жінки хочуть мати в середньому по 2 дитини. Ми в середньому живемо довше, ніж будь-коли раніше.

По-третє, кількість освічених жінок зростає, що збільшує виживання малюків – матері з базовою освітою знають про елементарну гігієну і потребу у вакцинації (там, де живе дві третини населення, вигоди від вакцинації більш помітні).

Про це є невеликий тест в книзі (і у нас на сайті тут)- Його ж пан Рослінг давав слухачам своїх лекцій, наприклад, робітникам ООН, і порівнює з випадковою відповіддю умовної мавпи. Мавпи часто розумніші за людей.

Цінність книжки не стільки в фактах і спростуванні міфів, скільки в розповіді про те, чому ми так помиляємось і що робити, щоб не помилятися.

Перше, що потрібно для цього зробити – прочитати Фактологію.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *