Free Call 073 23 36 567
Close
Премія з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля 2017

Премію Шведського національного банку з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля отримав Річард Талер (Richard H. Thaler) “за свій вклад до поведінкової економіки

Перше, що треба зазначити, – премія з економіки не Нобелівська премія, а премія Шведського національного банку з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля. Сам Нобель про це нічого не казав.

Тепер про поведінкову економіку.
Класична економічна теорія вважає, що всі сторони поступають раціонально, розумно, егоїстично, тобто собі на користь. Особливо коли щось купують. Або вкладають гроші. Або розподіляють прибутки.
Як ми знаємо з особистого опиту, зазвичай покупка виглядає якось так, як у Мозока і Серця в коміксі про Дивного  Йєтті:

View this post on Instagram

#thing

A post shared by The Awkward Yeti (@theawkwardyeti) on

Тобто ми купуємо щось, що нам не дуже потрібне, коли нам цього захотілося з різних причин, і основна ціль таких покупок – відчути щастя.

Вкладаємо гроші теж зазвичай в покупки, а не в раціональні пенсійні фонди.

От поведінкова економіка і вивчає, ЧОМУ нам щось захотілося, чому нам це ЩОСЬ захотілося, чому нам цього захотілося саме зараз, що ми дійсно бажаємо отримати і чим ми про все це думаємо.
Окремо про когнітивні упередження і на стику з іншими науками – про наші уявлення про випадкові процеси, передбачення, статистику (з раціональної точки зору ігорний бізнес не має існувати, бо ж очевидно, що шансів програти більше, ні шансів виграти).

В поведінковій економіці проводять дослідження. І результати досліджень повторюються! Наприклад, імениті дегустатори оцінюють дороге вино вище тільки якщо бачать етикетки.

Не те, щоб до Річарда Талера ніхто не вважав це дивним чи вартим дослідження або що цим ніхто не користався. Вся реклама, всі успішні вуличні продавці і багато різних інших людей це використовували і використовують. У 2002 році Деніел Канеман отримав не зовсім Нобелівську премію з економіки «за затвердження лабораторних експериментів як інструменту емпіричного аналізу в економіці, особливо при дослідженні альтернативних ринкових механізмів», тобто вивчення поведінкової економіки.

Річард Талер зробив багато. Вводив нові терміни і концепції, вивчав і намагався пояснити деякі прояви людської економічної діяльності. Наприклад, чому людина, яка хоче купити собі книжку, що коштує 200 гривень в ближчому магазині, знайде таку саму за 100 у віддаленій крамниці, поїде туди, а якщо знайде, скажімо, айфон 7 на 100 грн дешевше, не поїде незнамо куди, хоча це однакові 100 гривень.

Ще Річард Талер писав книжки (у лауреатів премії з економіки чомусь більше часу на книжки, ніж у лауреатів з фізики, хімії та медицини), одна з книжок переведена на українську мову і видана видавництвом Наш Формат

Видавництво готує ще одну. І готувати почало ще до об’явлення лауреатів премій :)

Посилання:
Сайт Нобелівської премії
Популярне пояснення англійською (можу перекласти чи переказати українською,якщо цікаво)

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *