Free Call 073 23 36 567
Close
«Сага про Форсайтів» від біологічного наук-попу

Особисто я у захваті від того, як американський дослідник Сіддгартха Мукерджі пише про історію науки. Комусь може не сподобатись дуже багатослівне та розлоге викладення, трохи драматичний авторський стиль, але саме у цій книзі, на мій погляд, він повністю виправданий.

Мукерджі дійсно розказує про те, що дуже добре знає, чому присвятив більшу частину свого наукового життя, і про те, що зачіпає його особисто. Тому ця пухка, на диво докладна книга вийшла дуже особистою, емоційною та людяною, мабудь у найвищому сенсі цього слова. Нагорода Пулітцерівською премією тільки підтверджує це. А також десятки вдячних відгуків від онкохворих на сайті Амазону, які розповідають, як їм допомогла ця книга, заспокоїла та надала впевненості у найтяжчі часи боротьби з хворобою.

Відкриваючи книгу, читач має бути готовий до того, що це скоріше не «твердий» наук-поп, а саме історія дослідження та відчайдушних спроб подолати ракові захворювання від перших хірургів 19 століття і до наших днів. Автор послідовно описує розвиток хірургічних методів, виникнення та розвиток хіміотерапії та лікування опроміненням, трансплантації кісткового мозку і так далі. Він показує всю мінливість, підступність та різноманітність ракових захворювань, демонструє перемоги та поразки десятків дослідників, медиків та наукових груп. Політики, мрійники, хірурги, вчені – диваки та одинаки, новатори та борці з системою, – проходять повз читача як на військовому параді.

Ця книжка – літопис великої війни. Дуже особистий. Дуже талановитий. Місцями дуже важкий для читання.

Ви вже зрозуміли, що це геть некласичний наук-поп? Для мене це виявилась найбільш емоційна та художня книжка серед того багатства науково-популярних книжок, що розповідають про великі інтелектуальні битви та знакові відкриття. Тут на важелях дійно перебували сотні та тисячі людських життів, і автор не на мить не дозволяє читачу забути про це.

При цьому книга залишається бездоганно науковою. Якщо ви нічого не знаєте про рак та ракові захворювання – не лякайтеся. Мукерджі все вам зрозуміло та докладно пояснить. Однак перш за все це книга не про хворобу, а про людей, про те, як робиться наука, які величезні перешкоди стоять на шляху нових лікувальних методів – відсутність грошей, політична та наукова упередженість, особисті стосунки, ригідність наукових шкіл та парадигм.

Кожна глава книги починається з декількох епіграфів, що настроюють на певний лад. Вона снаряджена глосарієм, алфавітним показчиком прізвищ – доречна штука, адже героїв у книзі дуже багато, а також списком використаних джерел до кожної глави.

Вся розповідь йде у хронологічному порядку. Ви дізнаєтесь про розквіт та занепад радикальних хірургічних методів, про становлення перших статистично достовірних методів перевірки ефективності ліків, , про політичний лобізм і пристрасті у США навколо «Закону про подолання раку» і рух «ласкеріанців», про історію профілактики, про відкриття генетичної природи раку та багато-багато іншого. Купа наукової інформації майстерно вплетена у історичну розповідь, у особисті спогади автора щодо роботи з раковими хворими та згадки про політичні процеси, що вирували навколо раку та методів його подолання.

І тому ця книга складна, у першу чергу стилістично та композиційно, вимагає ретельного та довгого читання. Вона скоріше для каміну, пледу та крісла-гойдалки, з муркаючим на колінах котом та великою чашкою травяного чаю в руках. Читати її уривками, десь у транспорті не вийде. Тим більше, розміри та вага точно не дозволять тягати за собою навіть у міському рюкзаку її паперовий примірник.

Майте на увазі, що український переклад вийшов у 2013 році і більше не перевидавався, знайти та купити книгу у магазині дуже складно.

Для кого ця книжка? Для людей, які мають час та натхнення читати прекрасний наук-поп так, як читають найкращі зразки світової художньої прози. Для тих, хто не боїться складних текстів та складних тем. Для тих, хто залюбки читатиме не тільки про рак, але й про політичні та лобістські пристрасті довкола нього.

Кому краще утриматись? Тим, для кого тема раку та боротьби з ним особисто важка та «тригерна». Тим, в кого не має часу заглиблюватись у докладне, насичене та емоційно складне читання. Тим, хто поважає «жорсткий», фактажний наук-поп без історичної та особистої складової.

Що сподобалось? Книга – свого роду гімн духу пізнання, пристрасті, жаги до спасіння людей. Повертає віру у людство.

Що не сподобалось? Дуже, ДУЖЕ деталізована розповідь з одного боку, а з іншого – не вистачає загальної інформації про поширення та небезпеку різних типів раку, які методи лікування найбільш ефективні наразі для кожного з них – тобто сучасної практичної інформації.

(с) Атамась Наталія

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *