Пісок – це осадова уламкова гірська порода чи штучний матеріал, що складається із зерен гірських порід, як пише вікіпедія. Тобто пісок – це маленькі камінці. Дуже маленькі. А ще пісок – це субстанція, що сиплеться з дитини після пляжу чи активної прогулянки влітку.
Те, як пісок сиплеться – досить цікава річ, і її вивчають науковці, щоб вміти передбачати поведінку піску і інших сипучих речовин. З сухого піску не вдасться зробити пасочку, тільки горку, конус з кутом в основі близько 32 градусів*. Викопати яму з вертикальними стінками не вийде, пісок буде осипатись і утворить конусоподібну яму. Якщо покласти на такий схил щось правильно підібраної ваги, це щось почне ковзати вниз з шаром піску.
Але є живі істоти, яки вміють використовувати сипучість піску собі на користь. Наприклад, мурашиний лев.
Він будує конічну ямку, рухаючись спирально з краю до центру черевцем вперед і викидає зайвий пісок. Потім залазить в середину, заривається в пісок і очікує на когось смачненького. Такого, хто буде досить великим, щоб пісок на схилі його не втримав і скотив донизу. Зазвичай це мурахи, невеликі павуки і багатоніжки. Якщо тварючка намагається вилізти, мурашиний лев посипає її піском (не завжди влучно, як бачите), потім кусає, вприскує отруту і ферменти і утягає в пісок. Потім викидає пустий панцир і чекає наступну страву.
Якщо комаха буде легшою, піщинки її втримають і не понесуть до лева, а якщо буде важкою, то просто продавить пісок і знов таки не впаде. Чудова ловушка для комах з використанням сипкості піску.
Мурашиний лев – личинка, яка з годом стане сітчастокрилою летючою комахою.
Перетворення можна подивитись <тут>, а трішки більше про полювання <тут> чи <тут> з голосом Девіда Аттенборо.
Ще подібні ловушки для мурах роблять вермілеониди, або червячні леви (wormlion), про яких можна подивитись <тут>, на чудовому ютьюб-каналі Deep Look.
Звісно, це не все, що може стосуватися життя у пісках. Чекайте далі :)
*Кут буде залежати від вологості піску, розміру, форми і ваги піщинок.
Add Comment