Наукпоп про математику з назвою, яка дуже лестить математикам “Як не помилятися. Сила математичного мислення”, автор Джордан Елленберг.
Книжка розповідає про контрінтуїтивні особливості математики, в яких навіть математики можуть робити помилки, якщо працюють у іншій галузі.
Наприклад, про те, що ми маємо схильність вважати, що якщо щось зростає поступово, воно буде зростати так само поступово і лінійно далі. Наприклад, коли зростає курс валюти відносно гривні, дехто починає пророкувати поступове постійне зростання до ста гривень за долар. Чи обіцяють, що до 2048 року ожиріння буде у всіх американців.
Дуже багато помилок з’являється при зборі статистичних даних, при їх аналізі і, особливо, при інтерпретації. Починаючи від того, що коли монета три рази поспіть випала тризубом вгору, ми вважаємо, що вчетверте має бути решка, але (якщо монету кидає не шахрай) вірогідність решки все одно буде 1/2, і закінчуючи неймовірною історією про те, як три групи людей вигравали в лотерею, бо знайшли баг лотерейної системи (шукайте в третій частині). Навіть втілення демократії – вибори – мають подібні проблеми. Не тільки в нашого північного сусіда з 146%, а й в інших країнах та системах.
Якщо ви прочитали те, що вище, щось не зрозуміли і задаєте собі питання: “навіщо це мені?”, прочитайте хоча б вступ, який називається “Де мені це знадобиться?”. Джордан Елленберг досить детально відповідає на це питання.
Знижка – math.
PS В книзі описані методи, які дозволяють розв’язувати досить дивні питання математично. Може, ви зможете за методом Байєса довести викладачу вищої математики, що він поставив невірну оцінку?
Add Comment