Мічіо Кайку – фізик-теоретик, але він цікавиться не тільки фізикою і майбутнім, про які він написав “Фізику майбутнього“. Його також приваблює мозок і можливості розвитку мозку та технологій разом. Кайку, на мій погляд, дивиться на мозок очима фізика, тому фізикам ця книжка може бути зрозуміліша, ніж “Ми – це наш мозок“.
Щоб розповідати про майбутнє, спочатку треба розповісти про те, що є зараз, про те, що було раніше і про те, як працює мозок. В книзі коротко розповідають про те, як розвивались уявлення про розум і мозок впродовж віків, як змінились методи досліджень за останні 50 років, а особливо останні 20.
Якщо ви слідкуєте за науковими новинами, вас не дуже вразить друга частина книги про сучасні дослідження і те, до чого вони можуть призвести – до телепатії, телекінезу, запису думок та вдосконалення інтелекту. Багато з цього є вже зараз, але більшою частиною це експериментальні пристрої. І вони будуть розвиватися далі. Можливо, за кілька десятків літ я (чи ви) за допомогою думок будемо писати відгук на книжку й додавати запис емоції задоволення від книжки.
Можна спробувати зазирнути далі, і попрямувати слідом за Мічіо до майбутнього сновидінь, штучного розуму, свідомості, записаної на флешку і навіть до позаземного розуму.
Автор дещо песимістично ставиться до ідеї розумних роботів (сучасні не на багато розумніші за хробаків), але у 2014 році, коли книжка тільки писалась, нейронні мережі Google AI ще не знайшли восьму планету в системі Кеплер-90, а AlphaZero не навчався за 4 години обігрувати в шахи найкращій шаховий комп’ютер минулого року. Можливо, це передвісники швидкого розвитку нейронних мереж аж до самого самоусвідомлення (а можливо за кілька років знов буде якесь плато без розвитку, як було всі минулі рази)
У будь-якому разі ми подивимось, що буде з розумом далі. Може, мозок дійсно є квантовим пристроєм і працює тільки тому, що сприймає квантову невизначеність?
Купон знижки хочуКайку діє на обидві книжки Мічіо Кайку.
Add Comment