Книжковий науково-популярний адвент. Чотирнадцята книжка

Книжковий науково-популярний адвент. Чотирнадцята книжка

Латиною є фраза “rara avis in terris, nigroque simillima cygno” (с) Ювенал, “хороша людина так само рідкісна, як чорний лебідь”, в якій чорний лебідь позначав щось неможливе, таке, якого не буває і бути не може – як чорного лебедя в Європі.

Так вважали, доки не знайшли чорних австралійських лебедів.  Уявляю, як здивувався Віллем Вламінк та люди з його експедиції, коли вперше побачили  таке. Але зараз чорні лебеді – птахи в наших озерах в парках, і вони нікого не дивують.

Нассім Талеб використав метафору чорного лебедя для опису несподіваних (особливо для експертів), непередбачуваних подій, які мають сильний вплив, а ретроспективно мають раціональне пояснення, як нібито очікувані. З його точки зору майже всі видатні події в історії та культурі є чорними лебедями. Наприклад, початок Другої Світової чи розквіт доткомів. Якщо вам здається, що ці події були закономірні та очікувані, це дає змогу познайомитися з однією з особливостей чорних лебедів – вони залежать від точки зору. Багато освічених, розумних людей в дійсності не вірили до останньої миті, що почнеться Друга Світова. Або що Крим стане не нашим. Талеб проводить аналогію з індичкою, яку все краще годують до Різдва. Для індички стати головною стравою – чорний лебідь, а для м’ясника – закономірна послідовність розвитку подій.

Оскільки подія є несподіваною для експертів, майже неможливо до неї підготуватися – немає когось або чогось, що може гарантувати, що лебідь скоро буде. Але можна бути готовим до того, що чорні лебеді існують, стати стійкішими відносно негативних і бути готовим використовувати позитивних чорних лебедів. Про це досить багато написано у книзі.

Я маю попередити, що Нассім Талеб народився в заможній родині в Лівані, але з початком громадянської війни в 1975 р. (ця війна теж була чорним лебедем) родина втратила значну частину грошей та влади. Це має значення, бо за структурою книжка більше нагадує східні казки, в яких все стає на свої місця тільки наприкінці (не кожен читач хоче утримувати в голові стільки покищо незрозумілих сюжетних ліній), і тому що книжка містить більше біографічних відомостей, ніж можна очікувати від науково-популярної книжки про неочікувані випадковості. Але це не заважає Нассіму Талебу без східної поваги відноситься до експертів і взагалі до суспільних наук, до яких відносить і економіку.

Купон знижки blackswan.

One thought on “Книжковий науково-популярний адвент. Чотирнадцята книжка

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *