Free Call 066 23 36 567
Close
Стійкість сарраценії

Сарраценія – хижа рослина родом з Північної Америки. Це вона винна в тому, що я пишу цей текст. Кожного разу, коли я на неї дивлюсь, всі залишки моєї освіти завмирають від радісного впізнавання.

Сарраценії відростили з листя довгі трубки з декоративним клапаном, щоб комахи залазили всередину трубки за смачненьким і починали поступово перетравлюватися. Щоб з’їсти більше, трубки мають бути високі. Щоб комахи не вилазили зсередини, трубки мають бути дууже гладкі і слизькі. Щоб ловити смачних великих комах, трубка має бути широкою (моя переважно їсть ос). Трубки ростуть від кореня, тобто знизу вони досить тонкі. І мають бути досить легкі, щоб не завалитись від своєї ваги під час вітру.

Спроектувати таку трубку окрема задача. В механиці є така річ як стійкість конструкції, і трубка – досить міцна конструкція. Це можна перевірити на циліндрі з паперу, наприклад, з-під туалетного паперу. Якщо обережно на нього стати і рівномірно розподітили вагу по всьому нижньому колу, один цилінд може витримати вагу дитини щонайменше. Але тут є дві особливості. Треба, щоб края циліндру були зафіксовані*, і якщо одного разу цилінд склався, він вже не може витримати навантаження, бо він втратив стійкість, як кажуть механіки. Сарраценії таке непотрібно, бо відрощувати на один раз листя складної форми дуже затратна робота, особливо на бідних грунтах (саме через бідні грунти хижі рослини і стали хижими).

Тому треба щось зробити, щоб листочки-трубки не втрачали стійкість від вітру і комах, які сидять зверху.

Сарраценія для цього використовує справжнісеньке ребро жорсткісті. Отакий жорсткий відставлений виріст, або грань, або поличку (можете назвати якось ще). Те, що трубка з таким виступом буде стійкішою, можна показати за допомогою формул, але я не буду, бо не пам’ятаю їх достатньо добре.

Якщо добре подумати, то всі жилки в листочках – ребра жорсткості і силова конструкція, але звичайний кленовий лист вражає менше, ніж сорокасантиметрова трубка сарраценії, повна ос.


*Це дійсно проблема. Найкраще вклеїти по краях залізні кільця, але за відсутності металевих кілець відповідного розміру можна поставити кілька циліндрів в коробку чи скріпити їх скотчем, поставити зверху кришку від коробки, і тільки на цю кришку – дитину.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *